Jdi na obsah Jdi na menu
 


4 pomůcky k rozhodování :

1.Potkani nejsou žádnou věcí.Souhlasí všichni členové rodiny s novým příslušníkem domácnosti ?-no to je pro ty co nemají kuráž, ale teď pro ty co mají svou hlavu….

Tady je pár výmluv

-Je to přece můj pokoj tak proč tam nemůžu mít co chci ?

-Prosím …. Nebudu nic chtít k svátku ani k narozeninám a nic k Vánocům….  

Obrazek

-Vždyť si všechno koupím za svoje peníze ….

-Já se o to budu starat prosím (otravujte tak celý měsíc).

2.Potkani potřebují tělesný kontakt. Lépe řečeno -Žít na svých lidech.Jste ochotni vzít potkana na klín, na rameno nebo pod svetr ?

3.Můžete a chcete se o ně vlídně starat a nechat je ošetřit veterinářem, což samozřejmě bude něco stát ?

4.Má vám kdo pohlídat potkana, když budete pryč ?

 Kolik potkanů koupit

Obrazek

 

1 potkan :

Měli by ho chovat lidé ,kteří jsou většinu dne doma a klec je tam ,kde jsou lidé .Pokud je potkan sám lépe si zvykne na svého pána a je ochočeny lépe ,než p

Potkani jsou skupinová zvířata, která žijí v úzkých rodinných svazích a mají rádi, mohou-li cítit tělesné teplo jiné živé bytosti. Potkan, který musí často sedět sám v kleci, chřadne, až zahyne.

otkani ve skupině. Jestliže, ale jedete na dovolenou a potkana nemůžete vzít sebou, potkan bez svého pána chřadne a je nemocný.

 

2 potkani :

Mít doma dva potkany je rozhodně lepší než mít jednoho.Nejlépe se snášejí 2 mladá zvířata ze stejného vrhu. Ale i mláďata z různých vrhů, která spolu vyrůstají, spolu vycházejí dobře. Pokud však nasadíte jednoho nebo více cizích dospělých potkanů  k jednomu nebo k více již chovaných starším – je zaděláno na mrzutosti a agresivitě.Důležité je, aby byli potkani stejného pohlaví.U samců je lepší když spolu žijí dva různě staří samečci,jinak bude docházek k nekonečným  hádkám o území !

 

Více potkanů :

Můžeme chovat bez problémů v odpovídající kleci.Čím více potkanů v tlupě,tím se cítí lépe.Dva nebo pět ,to už vyjde nastejno =o).

 

 

 Kde ho získat   

Potkana lze opatřit 3 způsoby :

1) v akvaristice -v každé akvaristice( teda občas )mají k dispozici potkánky, jako krmivo pro hady =o( .Mají však malý výběr druhů-kapucíny(černo-bílí většinou),albíny,někdy a to vzácně husky …,takže máte malý výběr a většinou jde o zvířata, která slouží jako potrava ,takže nejsou v dobrém stavu .

 

2) u chovatele - tohle řešení je nejlepší ,ale i o něco dražší .Adresy chovatelských stanic v ČR naleznete v KONTAKTECH .U chovatele si můžete najít i vzácné varianty jako třeba Rex, Nunu nebo Dumbo potkani .Máte jistotu že od mala se k nim někdo choval jako k živému tvorečkovi a ne jako ke krmivu! Je větší pravděpodobnost ,že dostanete snadno vychovatelného potkána ,což je velmi důležité(nevím jestli by vám vyhovoval potkan ,který by vás po každém pokusu o kontakt hryzl…)

 

3) z laboratoře - Toto řešení je asi nejhorší ,jelikož zvířata z tohoto ústavu na mučení zvířat ,jsou ve velice špatném stavu a většinou mají velmi brzo nádorová onemocnění .Zkušenosti s tím nemám ,ale radím všem ,aby toto řešení vyškrtli …

 

 

 Jak vybrat zdravého

 

Nesmí se u něho objevit tyto příznaky nemocí:

 

Tělo: nahrbená záda,zježená(samozřejmě neplatí pro variantu REX), matná nebo špinavá srst

Oči: zapadlé a zakalené oči, případně  výtok kolem očí (někdy až zalepené oko)

Konečník: okolí konečníku znečištěno výkaly,průjem

Nos: červenohnědý výtok z čenichu 

Srst: žluté skvrny na kůži přítomnost parazitů (tečky na kůži či v chlupech - nutno rozhrnout srst)

Ostatní potkani v kleci: nesmí mít některé z již uvedených příznaků(mohla se nemoc přenést na všechny spolusdílící klec také)

 

Obrazek

 

 Jaké pohlaví

Obrazek


Samičky

 jsou aktivnější a zvědavější, tím pádem je s nimi o něco větší zábava, ale taky o mnoho víc starostí s hlídáním. Jsou radši ve skupinách a proto je lepší když jsou alespoň dvě.
Má jemnější srst a na bříšku dvě řady cecíků.

Obrazek


Samečkové

jsou větší, klidnější a línější, ale také přítulnější. Ten kdo chce jen jednoho potkana je sameček to ideální řešení.
Bývá se stáří líný a má hrubší srst. Poznáte ho snadno podle varlátek pod ocáskem =o) (nejdou přehlédnout už v útlém věku). Lépe přilnou k člověku a stanou se tam nerozlučným kamarádem , a když odjedete bude strádat.

 

 

 Seznámení s potkanem a ochočení

Obrazek

 

Když si potkána přinesete domů ,nechte ho asi tak půl dne prozkoumat svoje nové obydlí popřípadě ostatními potkany.Poté začněte s klasickou ochočovaní metodou - položte do klece do blízkosti úkrytu se zašitým potkanem ruku s něčím dobrým, třeba jogurtovým dropsem, kouskem piškotu nebo jablíčka a čekejte.Potkanovi to nedá a tak vytrhne pamlsek z ruky.Potkan si to zapamatuje a bude si pro pamlsek stále chodit ,vy toho využijte a ruku s dobrotou stále vzdalujte od místa domečku.

Dalším krokem je naučit potkana, že se nemá bát, když ho rukou zvednete nebo dokonce vynesete z jeho akvária či klece. Většina potkanů nemá moc ráda, když se na ně sahá, takže před pokusy o pohlazení budou spíš uhýbat. Ale nebojte se, pokud se jim věnujete opravdu intenzivně, časem si zvyknou a budou vaši společnost vyhledávat.

Posledním krokem je naučit potkana přiběhnout na zavolání. Zavoláním se myslí výrazný zvukový signál, bezkonkurenčně nejlepší je hvízdnutí. Další dobré signály jsou chrastění krabice, šustění sáčku, ťukání apod. Až budete potkana vypouštět proběhnout po pokoji, máte jistotu, že se na signál objeví.

Seznámení nového potkana se starousedlíkem
Pokud později k potkanovi přibude ještě jeden, je důležité dodržovat jisté zásady. Lepší je seznamovat mladá zvířata (u samiček to bývá většinou jedno) v neutrálním teritoriu. Ubikaci starousedlíka důkladně vyčistěte (zamezíte tím silnému teritoriálnímu chování). Potkany důkladně sledujte. Nejspíš dojde k menším potyčkám, které jsou ovšem nutné. Jen pokud poteče krev, je nutné zvířata rozdělit. Při tomto úkolu jsou důležité rukavice. Sebekrotší potkan by mohl v zápalu boje svého pána pokousat. Ne pokaždé se však daří dva neznámé potkany dát dohromady. 


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rýchla ako strela

(lollaXD, 21. 10. 2010 10:38)

Moj potkan LOlla (dievča) stale len behá nie, že by si na perine ľahla a spala ale stále musí niekde behať. A ešte jedna malá otázka zakoľko vyrastie do svojej najvačšjej veľkosti???

červenohnědý výtok z nosu u potkana

(Jana, 6. 9. 2009 23:44)

Chtěla jsem se zeptat, všude se píše o červenohnědém výtoku z nosu u potkánků.Já jsem se s tímto problémem bohužel setkala :( ,samožřejmně všichni poumírali...:(((, může mi někdo napsat co to je za nemoc jak se vaskytuje a zda se šíří vzuchem či ne ? Děkuji Jana

juuj

(iwna, 13. 5. 2009 20:06)

mala som maleho rotkosneho potkaniika menom richie ale mi yomrel nedavno

potkanci jsou roskosny

(sandra, 22. 3. 2009 12:30)

mam rada potkany a chci abiste je meli radi a neublizovali protoze vam nic neudelali tak se knim chovejte slusne .... papapa mam take potkana a jmenem bibi je cernobilej a budu vam psat vskazi papapa us sem vam napsala jeden a tet je to druhej papapapapa...

potkani

(sandra, 22. 3. 2009 12:24)

to jsou pekny potkani a ja mam jednohocernyho papapapapa

potkán

(Kristýna, 6. 9. 2008 12:45)

ahoj ja mám doma bez chlupého potkana
a má kolem očí takove červné stroupky neviš co to můžer být?napíšeš mi co to může byt jestli to víš! můj imejl je kikinka.27@seznam.cz
díky

dotaz

(sarka.morav@seznam.cz, 12. 3. 2007 20:20)

Máme 2 malé potkaní kluky (naše první zkušenost).ČERTÍK zůstal drobný a začal dávat hlavičku na stranu.....divným pohybem....kapeme mu do ouška,vypadá lépe,ale .Udělali jsme dobře???? Šárka